Spoštovani
karierni/-e svetovalci/-ke !

Fakulteta za organizacijske vede je članica Univerze v Mariboru in ima sedež v Kranju. Ponaša se z več kot šestdesetletno tradicijo s področja izobraževanja in znanstvenega raziskovanja v okviru triade LJUDJE – PROCESI – INFORMACIJE, ki je temelj ekspertnega in managerskega dela v organizacijah. Na fakulteti izvajamo mednarodno akreditirane študijske programe, ki so vsebinsko in kakovostno primerljivi s sorodnimi študiji po svetu in pokrivajo področja organizacijskih ved in managementa.

Na visokošolske strokovne študijske programe vpisujemo dijake, ki so opravili zaključni izpit v kateremkoli štiriletnem srednješolskem programu, poklicno maturo ali splošno maturo. Vstopni pogoji za dijake, ki se vpisujejo na univerzitetne študijske programe pa so splošna matura ali pa tudi poklicna matura v kateremkoli srednješolskem programu in izpitom iz enega od predmetov splošne mature, ki ga že ni opravil pri poklicni maturi.

Formalni pogoji kot tudi vse ostale prijavno vpisne informacije in navodila so del razpisnih določil, ki bodo podrobneje opredeljeni v Razpisu za vpis v dodiplomske študijske programe za študijsko leto 2024/2025. Objavljen bo na naši spletni strani, v prvih dneh meseca februarja 2024.

Za dijake smo pripravili poseben konfigurator naših študijskih programov, ki ga najdete tukaj: http://studiraj.fov.um.si/index.html.

Z njegovo pomočjo lahko dijaki preverijo, kateri profil diplomanta FOV jim najbolj ustreza.

Obenem ponujamo tudi brezplačne delavnice/seminarje za dijake, ki jih izvedemo v sodelovanju z vašimi učitelji. Na voljo so različna kratka predavanja in delavnice, ki jih pripravijo naši habilitirani profesorji. Vsebine predavanj in obseg ur lahko po dogovoru prilagodimo, izvedemo jih lahko tako v živo kot tudi na daljavo. Z veseljem se bomo odzvali povabilu in popestrili kakšno šolsko uro z vašimi dijaki v okviru rednega izobraževanja ali izbirnih vsebin.

V nadaljevanju vam, poleg brezplačnih delavnic, predstavljamo tudi dogodke za dijake, učitelje in karierne svetovalce. Prosimo vas, da omenjenim posredujete povezavo do naših spletnih strani.

Za več informacij se obrnite na sodelavke naše fakultete, ki so vam posredovale informacije o naših predlogih sodelovanja s srednjimi šolami. Lahko pa kontaktirate tudi naš karierni center: karierni.fov@um.si.

Izberite znanje, izberite prihodnost!

Dogodki

Za dijake

Dogodki

Za učitelje

Brezplačne delavnice

Splošnih in strokovnih tem

Dogodki za dijake

Datum: 15., 18. in 19. januar 2024

Na FOV bomo, že tradicionalno organizirali Izobraževanje in tekmovanje v študiji primera za dijake. K sodelovanju se povabi dijake iz različnih slovenskih srednjih šol, ki se seznanijo z interaktivno pedagoško metodo "Case study - študijo primera", ki temelji direktno na pedagoškem procesu. Ključni akterji te metode so dijaki, ki s svojimi idejami pristopijo k reševanju določenega primera iz poslovnega okolja. Študijo primera so v 30 letih pričeli uporabljati v svojem pedagoškem procesu na Harward Business School in jo postavili kot temelj pri izvajanju njihovih študijskih procesov. Primeri proučevanja temeljijo na realnih ali izmišljenih situacijah (problemih) v praksi, ki jih je potrebno rešiti samostojno ali v skupini. Z delom pri študiji primera se morajo dijaki soočiti z določeno situacijo in se postaviti v vlogo menedžerja oziroma v vlogo sodelujočega v timu, ki bo sprejemal določene odločitve, ki bodo rešile zastavljen problem. Podrobnosti o dogodku

Vašo pobudo za sodelovanje na izobraževanju in tekmovanju v študiji primera za dijake, posredujte na Karierni center UM FOV:

Karierni center UM FOV
karierni.fov@um.si
04 2374 245

Datum: 19. in 20. 1. 2024

Karierne svetovalce, ravnatelje in dijake vabimo na našo stojnico, ki jo bomo letos imeli na sejmu Informativa v sklopu Univerze v Mariboru. Na stojnici bomo zaposleni FOV UM 19. in 20. januarja 2024 predstavljali študijske programe in raziskovalno dejavnost fakultete.

Več informacij:

Karierni center UM FOV
karierni.fov@um.si
04 2374 245

Datum: april 2024

V mesecu aprilu 2024 bomo na UM FOV organizirali Karierni dneve FOV 2024 na katerih bomo na enem mestu povezali delodajalce, karierne svetovalce, študente, bodoče iskalce zaposlitve in ostalo javnost. Na Fakulteti za organizacijske vede UM se zavedamo, da je trenutek prehoda iz izobraževalnega okolja na trg dela eden pomembnejših korakov mladih, zato si želimo z dogodki v sklopu kariernih dnevov FOV 2024 odpreti vrata vsem, ki jim bodo koristni napotki delodajalcev in kariernih svetovalcev o trenutnem stanju na trgu dela prišli še kako prav pri sprejemanju pomembnih odločitev v zvezi z njihovim kariernim razvojem. Program, ki ga bomo pripravili bo obsegal različne izobraževalne delavnice, predstavitve delodajalcev, CV kliniko, psihometrično testiranje, mreženje in izmenjavo izkušenj. Vsebine predstavljene na dogodku bodo vsem udeležencem kariernega dne pomagale pri nadaljnjih odločitvah na njihovih kariernih poteh.

Več informacij:

Karierni center UM FOV
karierni.fov@um.si
04 2374 245

Datum: februar 2024

V februarju 2024 bodo, tako kot na vseh ostalih visokošolskih zavodih po Sloveniji, na FOV organizirani Informativni dnevi za dijake. Na Informativnih dnevih bomo tako kot vsako leto dijake opozorili na pomembne razloge za študij in jim predstavili naše študijske programe, raziskovalno dejavnost in drugo.

Predvidoma bodo dodatni informativni dnevi potekali tudi v maju, juniju in avgustu 2024. Spremljajte nas na naši spletni strani: fov.um.si, oziroma na družbenih omrežjih fakultete: Facebook in Instagram, kjer bomo objavljali termini in ostale informacije o dodatnih informativnih dnevih.

Več informacij:

Referat za študijske zadeve FOV
referat.fov@um.si
04 2374 222

Dogodki za učitelje

KONFERENCE IN POSVETI UM FOV

Vaši učitelji lahko sodelujejo na vseh naših konferencah, ki jih organiziramo čez celotno študijsko leto, in sicer:

    • - na 43. mednarodni konferenci o razvoju organizacijskih znanosti, ki bo v letošnjem študijskem letu potekala od 20. do 22. marca 2024, v sklopu tridnevnega programa pa se predstavijo novi trendi in aktualne tematike različnih področjih organizacije in managementa. Za učitelje so vsekakor zanimive sekcije Managementa v izobraževanju in ostale sekcije, ki se nanašajo na področja njihovega delovanja. Več o konferenci si lahko preberete na spletni strani: https://konferenca.fov.um.si

    • - na 37. mednarodni konferenci o elektronskem poslovanju, ki bo potekala od 9. junija do 12. junija 2024 in se je lahko udeležijo tudi učitelji, ki se ukvarjajo z informatiko na vaši šoli in jih zanimajo trendi in aktualnosti današnjega hitro razvijajočega se digitalnega okolja. Več o konferenci: https://bledconference.org

    • - na konferenci Vzgoja in izobraževanje v informacijski družbi - VIVID, ki vsako leto v mesecu oktobru poteka v sklopu mednarodne multi-konference Informacijska družba in je namenjena vsem, ki bi radi vedeli več o uvajanju sodobnih informacijskih rešitev v vzgojo in izobraževanje. Več: https://vivid.fov.um.si

    • - Fakulteta za organizacijske vede na vsake dve leti skupaj s Slovenskim društvom Informatika, Sekcijo za operacijske raziskave in Univerzo v Ljubljani, Fakulteto za strojništvo sodeluje pri organizaciji Simpozija o operacijskih raziskavah – SOR, ki na vsake dve leti na Bledu, združi strokovnjake, ki se ukvarjajo z operacijskimi raziskavami za reševanje kompleksnih problemov na različnih področjih vsakdanjega delovanja: ekonomiji, računalništvu, organizaciji, ekologiji, šolstvo idr. Več o konferenci: sor.fov.um.si

Več informacij o sodelovanju na konferencah vam bodo posredovali sodelavci Centra za izobraževanje in svetovanje: cis.fov@um.si, 04 23 74 245

Delavnice in predavanja za dijake

Na delavnici bodo dijaki osvojili: Kaj so glavni elementi organizacije – ljudje, informacije in proces, kaj pomeni biti manager? Kaj pomeni biti uspešen manager ter kaj pomeni študij managementa?

Na delavnici bo potekalo delo v treh skupinah:

  • - V klasični predavalnici: Kako se pogajati in lobirati v svetu managementa?
  • - V računalniški predavalnici: Kako oblikovati uspešen LinkedIn profil kot dober manager.
  • - V laboratoriju: Kako v čim krajšem času opraviti delo kakovostno in učinkovito? Procesni management, ergonomija, projekti …

Trajanje: 2-3 x 45 minut

Na delavnici se bodo dijaki aktivno vključili v razpravo o učenju, ciljih in motivaciji in osvojili: Upravljanje s svojim časom, postavljanje ciljev, kaj pomeni študij na fakulteti in kako izkoristiti moč motivacije, da postanem odličen študent.

Cilji delavnice: Boljša organiziranost svojega časa, poznavanje načinov postavljanja ciljev ter večja stopnja komunikativnosti in boljših medosebnih odnosov.

Trajanje: 2 x 45 minut

Izvajalca: Red. prof. dr. Eva Jereb in viš. pred. Marko Urh

Vsebina: Kaj je igrifikacija? Teorije igrifikacije. Mehanika iger. Znanstvene ugotovitve. Uporaba igrifikacije. Delo na praktičnih primerih.

Ciljna publika: Dijaki, starši, profesorji

Trajanje: 30 - 45 minut

Na delavnici se bodo dijaki aktivno vključili v proces načina javnega komuniciranja in osvojili: Osnovne veščine komunikacije, veščine javnega nastopanja in predstavljanja ter načine razvoja svojih potencialov.

Cilji delavnice: Večja sproščenost pri predstavitvah in nastopih, vzpostavljanje stikov z občinstvom, razumevanje sebe in drugih ter učenje, kako obvladovati različna čustvena stanja.

Možnost: Na delavnici se posnamejo kratki 1-2 minutni prispevki dijakov.

Trajanje: 2 x 45 minut

Izvajalec: izr. prof. dr. Miha Marič

Vsebina: Na delavnici bodo dijaki aktivno sodelovali v diskusiji o razvoju marketinških idej in osvojili: Osnove podjetništva in marketinga, priložnosti in pasti sveta marketinga, razvoj marketinških idej ter proces od ideje do prodaje.

Cilji: Kako izrabiti možnosti, ki jih ponuja marketing za boljšo prepoznavnost podjetja, izdelkov in storitev; kako uporabljati tradicionalne in digitalne medije ter Facebook in druga socialna omrežja.

Trajanje: 1 x 90 minut + čas za vprašanja dijakov

Izvajalec: Red. prof. dr. Goran Vukovič

Vsebina: Proučevanje kupcev glede na življenjski slog, osebnost, koristi, status kupca. Promocija izdelkov – trend – klasika – usmerjenost na posebne kupce – odnos kupcev do izdelkov in storitev – zvestoba kupcev – marketing od ust do ust.

Ciljna publika: Dijaki, starši, profesorji

Trajanje: 30 - 45 minut

Izvajalec: Izr. prof. dr. Alenka Brezavšček, izr. prof. dr. Anja Žnidaršič, doc. dr. Janja Jerebic

Vsebina: Zasnova in izvedba raziskave (faze raziskovanja, nivoji merjenja spremenljivk, zastavljanje raziskovalnih vprašanj, sestava vprašalnika, nekaj malega o vzorčenju oz. razlikah med populacijo in vzorcem, spletna anketa); Priprava podatkov; Analiziranje podatkov v Excelu (grafični prikazi, opisne statistike – mere srednjih vrednosti, razpršenost podatkov), Interpretacija dobljenih rezultatov.

Ciljna publika: Dijaki

Trajanje: 2 x 45 minut

Izvajalec: izr. prof. dr. Uroš Rajkovič

Cilji: Spoznati napredne funkcije preglednice, uporabiti napredne funkcije na pripravljenih podatkih ter svetovati dijakom način reševanja konkretnih problemov, s katerimi se srečujejo.

Trajanje: 3 x 45 minut

Izvajalec: izr. prof. dr. Alenka Brezavšček, izr. prof. dr. Anja Žnidaršič, doc. dr. Janja Jerebic, Anja Kozinc

Cilji: Spoznati uporabo preglednice pri statistični obdelavi podatkov, uporabiti funkcije za obdelavo podatkov ter svetovati dijakom način reševanja konkretnih problemov, s katerimi se srečujejo.

Trajanje: 3 x 45 minut

Izvajalec: doc. dr. Alenka Baggia, red. prof. dr. Robert Leskovar

Cilji: Spoznati orodje Greenfoot, uporabiti orodje na primeru igre plenilca in dveh plenov ter pokazati dijakom rešitve, ki jih objavljajo njihovi vrstniki.

Trajanje: 3 x 45 minut

Izvajalec: mag. Iztok Bitenc

Cilji: Spoznati orodje MS Access, uporabiti orodje na pripravljenih primerih ter svetovati dijakom način reševanja konkretnih problemov, s katerimi se srečujejo.

Trajanje: 3 x 45 minut

Izvajalec: doc. dr. Alenka Baggia, red. prof. dr. Robert Leskovar

Cilji: Spoznati orodje Alice 3, seznaniti se s pojmom objekt, razred, uporabiti orodje na primerih ter omogočiti dijakom pripravo lastnega scenarija.

Trajanje: 3 x 45 minut

Izvajalec: doc. dr. Alenka Baggia

Cilji: Spoznati orodje Anylogic, uporabiti orodje na pripravljenih primerih (simulacija prihodov na postajo in simulacija poslovanja banke).

Trajanje: 3 x 45 minut

Izvajalec: viš. pred. dr. Branislav Šmitek

Cilji: Spoznati orodja za multimedijske predstavitve, uporabiti orodja na pripravljenih primerih ter svetovati dijakom način reševanja konkretnih problemov, s katerimi se srečujejo.

Trajanje: 3 x 45 minut

Izvajalec: red. prof. dr. Andrej Škraba

Cilji: Spoznati strojno in programsko opremo za internet stvari, sestaviti in nastaviti sestavne dele modela ter preskusiti in testirati pripravljen model.

Trajanje: 3 x 45 minut

Izvajalec: red. prof. dr. Mirjana Klajić Borštnar, doc. dr. Marjeta Marolt

Cilji: Spoznati orodja za podatkovno rudarjenje, uporabiti orodja na pripravljenih primerih ter svetovati dijakom način reševanja konkretnih problemov, s katerimi se srečujejo.

Trajanje: 3 x 45 minut

Izvajalec: doc. dr. Alenka Baggia, red. prof. dr. Robert Leskovar

Cilji: Spoznati orodje Oracle Apex, pripraviti tabele za delo z vmesnikom ter razviti enostavno aplikacijo spletne trgovine.

Trajanje: 3 x 45 minut

Izvajalec: doc. dr. Gregor Lenart

Cilji: Spoznati orodja za upravljanje spletnih vsebin, uporabiti orodja na pripravljenih primerih ter svetovati dijakom način reševanja konkretnih problemov, s katerimi se srečujejo.

Trajanje: 3 x 45 minut

Izvajalec: izr. prof. dr. Uroš Rajkovič

Cilji: Spoznati osnove odločanja in ekspertnih sistemov, uporabiti programe za izgradnjo ekspertnega znanja na pripravljenih primerih ter svetovati dijakom način reševanja konkretnih problemov, s katerimi se srečujejo.

Trajanje: 3 x 45 minut

Izvajalec: zasl. prof. dr. Vladislav Rajkovič

Cilji: Spoznati primere uporabe računalnika v odločanju ter svetovati dijakom način reševanja konkretnih problemov, s katerimi se srečujejo.

Trajanje: 3 x 45 minut

Izvajalec: red. prof. dr. Andreja Pucihar, doc. dr. Gregor Lenart, doc. dr. Marjeta Marolt

Cilji: Spoznati orodja za razvoj poslovnega modela, uporabiti orodja za razvoj poslovnega modela na pripravljenem primeru ter pripraviti dobro predstavitev poslovne ideje.

Trajanje: 3 x 45 minut

Izvajalec: red. prof. dr. Robert Leskovar

Cilji: Spoznati operacijski sistem Ubuntu, uporabiti programe na pripravljenih primerih ter svetovati dijakom način reševanja konkretnih problemov, s katerimi se srečujejo.

Trajanje: 3 x 45 minut

Izvajalec: izr. prof. dr. Borut Werber

Cilji: Spoznati metodologije razvoja IS ter pripraviti rešitev izbranega primera po metodologiji SCRUM.

Trajanje: 3 x 45 minut

Izvajalec: izr. prof. dr. Uroš Rajkovič

Cilji: Spoznati vizualizacijo podatkov in podatkovno rudarjenje, sestaviti proces dela v programu Orange ter izvesti podatkovno rudarjenje s slikami.

Trajanje: 3 x 45 minut

Izvajalec: doc. dr. Marjeta Marolt

Cilji: Spoznati orodje za podatkovno analitiko in poročanje, pripraviti vizualizacije z izbranim podatkovnim setom, uporabiti pripravljene vizualizacije za pripravo zgodb (storytelling).

Trajanje: 3 x 45 minut

Izvajalec: izr. prof. dr. Uroš Rajkovič

Delavnica: Tehnologija znanja – orodje Dexi

Trajanje: 3 x 45 minut

Izvajalec: red. prof. dr. Robert Leskovar (zimski semester)

Delavnica: Java Fundamentals


Izvajalec: doc. dr. Alenka Baggia (letni semester)

Delavnica: Database Foundations

Trajanje: 90 ur

Izvajalec: doc. dr. Gregor Lenart, doc. dr. Marjeta Marolt, red. prof. dr. Andreja Pucihar, doc. dr. Alenka Baggia, red. prof. dr. Robert Leskovar, red. prof. dr. Goran Vukovič, izr. prof. dr. Miha Marič

Delavnica: Šolska spletna prodajalna

Opis: Sodelovanje zunanjih strokovnjakov in predstavnikov podjetij (npr. Abakus, Optiweb, GS1, Urad RS za intelektualno lastnino).

Trajanje: 20 ur